Medrese Mah. 1.Cad. No: 156 Eski Ptt Binası Yanı / MARDİN

+90 (482) 212 74 74

Mardin hakkında

Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu'nun şiirsel kentlerinden biridir. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin’de bu dönemlere ilişkin birçok yapıyı bünyesinde harmanlaya bilmiş önemli bir açık hava müzesidir.

Kısaca Mardinin tarihinden bahsetmek gerekirse, Mezopotamya’nın kalbi sayılan yukarı Mezopotamya bölgesinde yer alan Mardin dünyanın en eski şehirlerinden bir tanesidir. Klasik anlamda yerleşim M.Ö 4500 yıllarında Subarilerle başlar daha sonra sırası ile Sümerler, Akadlar, Babiller, Mitanniler, Asurlular, Medler, Persler, Romalılar, Bizanslar, Araplar, Selçuklular, Artuklular, Osmanlılar hüküm sürer ve daha sayamadığımız birçok medeniyet Mardin ve bölgesinde tarih sahnesinden çekildikten sonra bile kültürlerini, inançlarını, dillerini, geleneklerini bir sonraki nesillere miras bırakmışlardır. Mardin'de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan Konaklar, camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Özellikle son yıllarda Mardin şehir merkezinde yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte hedef UNESCO’nun tamamı sit alanı ilan edilen şehirler listesine girmekle birlikte hak ettiği tarihsel ve kültürel öneme kavuşmasıdır.

Asur krallarından I Adat Ninari ve oğlu I Salamsar'dan kalma kitabelerde "Kaşiari Dağları" diye sözü edilen bölgenin Mardin-Midyat yani Tur-Abdin çevresi olduğu bilinmektedir Bu bölgeyle ilgili diğer bir coğrafi terim olan "İZALA' da" o dönemden kalmadır Çivi yazı tabletlerde ve daha sonraki Roma ile Bizans kaynaklarında Mardin ve civarı için İZALA terimi kullanılmıştır İZALA HOTEL Konum itibari ile Eski Mardin diye tabir ettiğimiz sit alanında olup birçok tarihi mekanlarla iç içe yürüme mesafesindedir. Otelimiz, Mardin tarihi ve görsel değerlerine sahip çıkılarak Nakış nakış işlenmiş Mardin taşının yanı sıra yine Mardin kültürünü yansıtan Kök boyalı ahşap tavanlı odalarda kendinizi tarih yolcucuğunda his edeciğiniz 33 Standart oda, 10 adet Manzaralı Deluxe oda (Antik şehir, Kale ve Mezopotamya Ova Manzaralı) 2 Executive oda ( Türk Hamamlı oda ) dizayn edilmiş otelimizde toplamda 45 oda 90 yatak kapasitelidir. Odalarımızda değerli konuklarımızın rahatı ve konforu için her şey düşünülmüştür